Samyeli Catering

Ana Sayfa
Kurumsal
Hizmetlerimiz
Multimedya
İletişim

HİZMETLERİMİZ

Konya Düğün Pilavı

Konya Düğün Pilavı Konya'ya özgüdür ve düğün ziyafetine verilen genel adıdır. Düğünde yemek veren düğün sahibine pilav döktürdü ya da düğün pilav verdi denilmektedir. Tarihi yüzlerce yıl öncesine dayanan Konya düğün pilavı, düğünlerde erkek kısmı tarafından verilmektedir. Kız taraflarında böyle bir adet söz konusu değildir..

Konya Düğün Pilavı'na tabiki davetli davetsiz tanrı misafiri herkes katılabilir. Kimse siz kimsiniz diye sormaz. Yoldan geçen biri bile gördüğü düğün pilavına iştirak ederek bir güzel karnını doyurabilir. Pilav genel olarak açık alanlarda sadece üstü kapalı olan çadırlarda kadın erkek ayrı olarak verilmektedir. Konya Düğün Pilavı geleneğinin son zamanlar bakıldığında artık geleneğin zayıfladığını görüyoruz insanlar düğün yemeğindeki tempodan kaçındığı için artık göremiyor bu yüzden bizde bu işi uzmanlara bırakmak gerekiyor, misafirleri karşılarken ve onlarla ilgilenirken uzmanlar sizin temposundan korktuğunuz işleri yapıyor. Sizde böylelikle yardım almak için adam aramak yerine onlarla ilgilenmek için çağırabilecek ve misafirlerinize zaman ayırabileceksiniz.


Konya Düğün Pilavı yaparken tabak, kaşık, kase lerin temizliği çok önmlidir. İşin hijyen kısmını hep en ön planda tutmak gerekmektedir çünki bu dikkat edilemsi gereken bir konu. Bir de herkesin yapamayacağı yemek işleri için tecrübe sahibi aşçılardan hizmet almak daha mantıklıdır. Profesyonel aşçılardan hizmet daima kaliteli yemeklerin çıkmasındaki önemli bir etmendir. Yemekler yapılırken evin hanımları, akrabalar, veya erkeklerin yerine ekibimiz herşeyi yerine getirir.